O blended learningu sporo się mówi. Dla tych, którym pojęcie to jest obce, wyjaśniamy: Blended learning to połączenie nauczania zdalnego (czyli e-learningu) oraz nauczania tradycyjnego (gdzie uczeń ma bezpośredni kontakt z nauczycielem, odbywają się lekcje itd). Łącząc dwie metody zyskujemy dodatkowy kanał nauczania. Uczniowie mogą odkrywać nowe dla siebie cenne informacje oraz zyskują umiejętności praktyczne.
Kolejny plus, którego komputer z pewnością nie zastąpi to sam kontakt z prowadzącym. To rozmowa nauczyciela z uczniem. Podczas rozmowy jesteśmy w stanie więcej przekazać i nauczyć.
Istnieje szereg różnych sytuacji, gdzie podejście blended learning wspiera proces nauczania. Przykład? Przed rozpoczęciem zajęć praktycznych, możemy poprosić uczniów o zalogowania się na platformę e-learning i przyswojenie kilku podstawowych informacji. W ten sposób, uczniowie bedą przygotowani do zajęć, a my zaoszczędzimy cenny czas na przygotowaniu teoretycznym. Zyskany czas możemy wykorzystać na rozwijanie innych, bardziej zaawansowanych umiejętności. Poza tym, ławiej będzie prowadzić zajęcia, jeżeli każdy z uczestników będzie miał już minimalny poziom wiedzy.
E-learning stworzy pewnego rodzaju fundament do budowania wiedzy. Dzięki platformie przekażemy na przykład podstawowe pojęcia, zasady bezpieczeństwa, oraz inne podstawowe informacje. Zyskując pewność, że uczniowie potrafią i rozumieją, zajęcia możesz poświęcić na dyskusję, rozmowę lub ćwiczenia praktyczne.
Dzięki samej platformie e-learning, możemy odesłać uczniów do przydatnych źródeł wiedzy. Mamy też pełen podgląd na to czy uczniowie rzeczywiście poświecają wystarczająco dużo czasu na naukę.
A Ty jak uważasz? Blended learning to dobre rozwiązanie?
Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak wykorzystac blended learning do tworzenia programów edukacyjnych oraz szkoleniowych. To od Ciebie zależy, jak wykorzystasz platformę elearning w nauczaniu tradycyjnym. Już wkrótce rozwiniemy myśl i podpowiemy jak w blended learningu użyć grywalizacji!