Co to proces legislacyjny? Jest to postępowanie prowadzące do wdrożenia nowego aktu prawnego, czyli prawo do przedkładania projektu ustawy Sejmowi. Zasady procedury legislacyjnej wskazują jakie podmioty mogą wyjść z inicjatywą ustawodawczą, czyli mają prawo do zgłaszania projektu, tymi podmiotami zgodnie z obowiązującą Konstytucją RP, są:
- prezydent RP,
- Rada Ministrów,
- Senat (min.10 senatorów lub komisja senacka),
- posłowie (min.15 posłów lub stałą komisję sejmową),
- grupa co najmniej 100 tysięcy obywateli (czyli tzw. inicjatywa ludowa lub obywatelska).
Pierwszym krokiem w procesie legislacyjnym rządowego projektu ustawy o ochronie danych osobowych, było zgłoszenie projektu - który jest rozpatrywany w trzech czytaniach (w przypadku projektów pilnych - w dwóch czytaniach).
Następnie, odbywa się:
- Czytanie w sejmowej komisji lub na sali plenarnej - w zależności od rodzaju projektu.
- Głosowanie - po zastosowaniu się przez wnioskodawcę do uwag i osiągnięcia kompromisu.
- Zatwierdzenie projektu przez senat - po zatwierdzeniu projektu przez sejm, wówczas izba może zdecydować o naniesieniu poprawek, przyjęciu bez zmian lub całkowitemu odrzuceniu projektu (w ciągu 30 dni - inaczej ustawa zostaje automatycznie przyjęta).
- Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona - przygotowany projekt trafia do podpisu prezydenta RP. Tak w ciągu 21 dni zostaje ogłoszona w Dzienniku Ustaw RP. Prezydent RP ma prawo skierować projekt do Trybunału Konstytucyjnego, aby potwierdzić zgodność z Konstytucją RP.
Proces projektu legislacyjnego kończy się z chwilą ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw RP.
Więcej szczegółów na temat procesu legislacyjnego znajdziesz na stronie Rządowego Centrum Legislacji oraz na stronach Sejmu RP.